138997
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Tydzień temu
Miesiąc
Miesiąc temu
Ogólnie
29
55
182
138226
1680
2323
138997
IP: 18.118.145.114
2024-04-24 10:44

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

Teatr Maska we współpracy z Akademią Aktorską Artysta zaprasza na wydarzenie Czytanie performatywne sztuki "Piotruś Pan" w parku miejskim na Os. Kmity 21 lipca 2021 r. o godzinie 17.00 - 19.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Remont ulicy Wita Stwosza 

Na osiedlu Kmity trwa obecnie remont ulicy Wita Stwosza staraniem Samorządowej Rady Osiedla Kmity,  nastąpiła też rewitalizacja ul. Bohaterów. Przed nami jeszcze dużo wyzwań.

Zobacz Galerię

Osiedlowa pomoc dla służby zdrowia
Dni osiedli w tym roku nie będzie, a pieniądze, jakie zostały zarezerwowane na ten cel mogą zostać przeznaczone na walkę z koronawirusem. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Pieniądze na organizację dni osiedli zostaną przeznaczone dla szpitali?

Rady osiedli w Rzeszowie chcą wspomóc służbę zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Mają na to bardzo prosty pomysł. Kropkę nad i musi postawić Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Jak powszechnie wiadomo, w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze. Dni osiedla owszem, pod względem integracji mieszkańców, są kluczowym elementem życia miejskiego, jednak w obliczu pandemii koronawirusa takie inicjatywy schodzą na drugi plan. Teraz liczy się głównie wzajemna pomoc, której nie brakuje wśród rad rzeszowskich osiedli. Dowodem na to są decyzję o przekazaniu środków finansowych przeznaczonych pierwotnie na organizacje dni osiedla, dla rzeszowskich szpitali.

W Rzeszowie jest 30 osiedli, z czego kilka z nich ma połączone rady. Udało nam się ustalić, że aktualnie o przeniesienie środków z dni osiedla na pomoc dla szpitali ubiega się rada osiedla Słociny, Zwieńczyca oraz Kmity. – Już rozmawialiśmy o tym w radzie i chcemy przeznaczyć te pieniądze dla szpitali oraz dla seniorów na zakup zestawów dezynfekujących – informuje Dorota Rząsa, przewodnicząca Rady Osiedla Kmity. Wiemy, że rady osiedli na Pobitnie, Nowym Mieście, Zalesiu, Śródmieściu, Staromieści oraz na os. Mieszka I i 1000-lecia również myślą w podobnych kategoriach. Gdy zsumujemy te środki, to zrobi nas się całkiem pokaźna suma, zważywszy na to, że każde z osiedli dysponują kwotą 12 tys. zł na organizację imprezy. Dodajmy, że większość dni osiedli odbywa się na przełomie czerwca i września, w związku z czym dziś trudno ocenić, jaka będzie wtedy sytuacja epidemiologiczna w kraju.

Aby jednak wszystko się udało, należy dokonać przesunięcia tych środków w budżecie miasta. Czy niezbędna okaże się stosowna uchwała podczas sesji Rady Miasta? Okazuje się, że nie. – Wystarczy zarządzenie prezydenta – tłumaczy Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. O wydanie takiej decyzji będą apelować członkowie klubu Rozwój Rzeszowa. – Jako klub będziemy wnioskować o takie działania do prezydenta – wyjaśnia radny Witold Walawender. Coraz głośniej mówi się także o tym, że środki, jakie przeznaczono na projekty z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego w III kategorii (imprezy i wydarzenia społeczne), zostaną przeniesione na pomoc dla służby zdrowia. W tegorocznym budżecie RBO przewidziano na takie inicjatywy okrągły milion złotych. Po rozmowach z przewodniczącymi osiedlu, wielu z nich zapewniało nas, że proponowany pomysł będą promować wśród członków rad osiedli. Do tematu powrócimy!

Rafał Bolanowski

Dzięki inicjatywie Miasta Rzeszowa i zaangażowaniu społeczności szkolnej i lokalnej w Szkole Podstawowej nr 16 powstało piękne boisko do tenisa i piłki siatkowej w ramach RBO. Pierwszą piłkę w tenisa odbił Pana Henryk Wolicki, reprezentujący Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, a kolejne Wiesław Buż, Wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz ks. Marek Dzik, Proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza. Pierwszy mecz w siatkę zagrali razem z uczniami SP16: Maciej Masłowski, Poseł na Sejm RP, Konrad Fijołek, Wiceprzewodniczący Rady Miasta, , Wiesław Kwaśniak, Właściciel Optyk-Nieruchomości. Dziękujemy wszystkim za przybycie i uczestnictwo w otwarciu boiska.

Zobacz Galerię

Dnia 1 września 2019r. odbył się piknik „Żyj aktywnie” pod Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa w celu uczczenia końca lata w parku miejskim na osiedlu Kmity. Organizowana trzeci rok impreza przez Samorządową Radę Osiedla Kmity i Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie miała w tym roku również wyjątkowy charakter.  Plan dnia prezentował się bardzo aktywnie  i atrakcyjnie.  Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, gier i zabaw ruchowych, animacyjnych, obejrzeć filmy edukacyjne w kinie sferycznym, postrzelać z łuku do lewitujących kulek, powalczyć w kulach bumper ball, czy też wziąć udział w konkursach rysunkowych i warcabowych przeprowadzonych przez nauczycieli SP16, a przede wszystkim wiedzy o osiedlu. Dzięki uprzejmości  Straży Pożarnej, każdy w tym dniu mógł zostać strażakiem, czy tez nauczyć się, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Dla dorosłych również przygotowano atrakcje, m.in. konsultacje z Dietetykiem wraz z pomiarami składu ciała przygotowane przez firmy Rudek i Medyk. Wszyscy mogli podziwiać występy artystyczne OKK Gwarek, jak również występy akrobatyczne Klubu Akrobatyki Sportowej Brygidy Sakowskiej.

 Punktem kulminacyjnym pikniku były biegi po zdrowie. Biegali rodzice z dziećmi, na dystansie 150m, dzieci-300m, młodzież-450m, dorośli-450m i seniorzy-150m. Tak wielu chętnych biegaczy udowodniło, że należy próbować swych sił, a przede wszystkim - żyć aktywnie. Podczas pikniku oprócz wielu nagród rzeczowych były również do wygrania bilety do kina Helios,  Flay Parku oraz vouchery do szkoły językowej English Club. Podczas Pikniku została przeprowadzona akcja charytatywna „Okulary dla Afryki”. Pogoda dopisała, a zabawom i konkursom nie było końca. Niestety wieczór nadszedł bardzo szybko i trzeba było się pożegnać. 

Zapraszamy do obejrzenia Galerii

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przyznało prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi tytuł Samorządowca Roku 2018. 6 marca br. odbyło się uroczyste wręczenie nagrody podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Poznaniu.

Wśród licznych zasług prezydenta, redakcja wymieniła m.in. wizję rozwoju opartą na dwóch filarach: poszerzaniu granic administracyjnych oraz twardym zarządzeniu urzędem i podległymi jednostkami. Tadeusz Ferenc wprowadził miasto na ścieżkę szybkiego rozwoju, dzięki czemu stało się ono jednym z najsilniejszych ośrodków wschodniej Polski, przyjaznym dla inwestorów, pełnym innowacyjnych przedsiębiorstw.

Prezydent, odbierając nagrodę i dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że „najważniejszym adresatem wszelkich nagród, uhonorowań, wyróżnień i pozytywnych opinii o Rzeszowie są zawsze mieszkańcy miasta, wobec których samorząd pełni rolę służebną. Tak też postrzegam swoja pracę – jako służbę – wsłuchując się w wypowiedzi rzeszowian, ważąc racje różnych grup społecznych i podejmując konkretne działania.”

Wywiad - zapowiedz pikniku "żyj aktywnie" w radiu rzeszów.